Czy wiesz kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty aby zbadać stopy? Dlaczego warto wykonać takie badanie?
Zachęcamy do poniższej lektury!
Pierwsze badanie dziecięcych stópek
Pierwsze badanie stóp dziecka warto wykonać między 2 a 4 rokiem życia Twojej pociechy, nawet jeśli nie zauważasz żadnych według Ciebie niepokojących zmian. W tym czasie dziecko intensywnie rośnie a tym samym mamy do czynienia z dużą dynamiką zmian w obrębie stóp i całej postawy. Dlatego też takie badanie należy wykonywać co pół roku w celu szybkiego wychwycenia wszelkich odstępstw od normy i możliwość szybkiej reakcji fizjoterapeuty. Odpowiednio wdrożone procedury korekcji wad stóp pozwolą na zahamowanie rozwoju wad na wyższych partiach narządu ruchu w tym kolan i kręgosłupa.
Sygnały ostrzegawcze, czyli kiedy należy zachować szczególną ostrożność
Kiedy zaobserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy np. koślawienie kolanek, przekrzywianie do środka stopy w bucie należy niezwłocznie wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty. Wskazaniem do takiej wizyty również jest płaskostopie podłużne, jednakże dopiero po ukończeniu przez dziecko 4-5 roku życia. Wcześniej mamy do czynienia z fizjologicznym płaskostopiem. Innymi sygnałami które alarmują nas o nieprawidłowościach w obrębie stóp to chodzenie na palcach, stawianie stópek do środka podczas chodzenia. Zwrócić uwagę należy również wtedy kiedy dziecko skarży się na bóle kręgosłupa czy też stawów.
Przebieg badania
Badanie dziecięcych stópek zaczynamy od dokładnego wywiadu z rodzicami. Pytamy o dolegliwości bólowe, przebyte urazy, noszone obuwie, a także o szczegóły rozwoju w okresie niemowlęcym m.in. czy dziecko raczkowało, czy stosowano tzw. chodzik, kiedy maluch zaczął stawiać pierwsze samodzielne kroki.
Są to informacje, które pozwalają zlokalizować źródło zaburzeń statyki ciała dziecka. Podczas badania sprawdzamy nie tylko stopy dziecka, ale całą postawę ciała czyli ustawienie stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, miednicy oraz kręgosłupa.
Na macie pedobarograficznej podłączonej do komputera uzyskujemy na przykład informację na temat obciążania obu stron ciała, a także sprawdzamy jak rozkłada się ciężar ciała na stopie. Analizujemy także wzorzec chodu, czyli to w jaki sposób porusza się dziecko.
Potem mały pacjent przechodzi do podoskopu czyli urządzenia, które umożliwia oglądanie stóp od dołu, w pozycji stojącej.
Ostatni sprzęt to skaner, za pomocą którego wykonuje się skan stóp, by ocenić kształt stopy pod obciążeniem.
Następnym krokiem jest badanie manualne napięcia mięśni i ruchomości stawów. Na koniec można postawić diagnozę i zadecydować o sposobie leczenia. W zależności od wyników badania mogą to być indywidualne ćwiczenia, niekiedy uzupełnione noszeniem spersonalizowanych wkładek ortopedycznych.
Jeśli decydujemy się na leczenie za pomocą indywidualnych wkładek korygujących oraz ćwiczeń które terapeuta zaleci do wykonywania w domu, bardzo istotne są wizyty kontrolne. Podczas takiego spotkania terapeuta monitoruje efekty ćwiczeń oraz kontroluje reakcję stóp na zastosowaną we wkładkach korektę.