FIZJOTERAPIA KINESIS

Powięź

 

Manipulacje powięziowe, praca na powięzi, model odkształcania powięzi... Fizjoterapeuci często używają słowa "powięź" przy swojej terapii. Co ono dokładnie oznacza ?

Jesteśmy przyzwyczajeni, że w naszym ciele znajdują się struktury kostne i przyczepiające się do nich struktury miękkie czyli mięśnie. W rzeczywistości okazuje się, że w naszym organizmie występuje dużo więcej połączeń, a wszystkie mięśnie, kości, nerwy, naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne są ze sobą połączone wyspecjalizowaną siecią biologicznej błony otaczającej trójwymiarowo cały nasz organizm nazwanej powięzią.

Za co odpowiedzialna jest powięź?
 

  • właściwe przenoszenie napięć w organizmie
  • za właściwą kontrolę motoryczną ruchu
  • w powięzi znajduje się najwięcej receptorów odpowiedzialnych za czucie organizmu, jego napięcie i ułożenie w przestrzeni.

Powięź jest około 10 razy bardziej unerwiona niż mięsień, zacznie nas boleć o wiele szybciej od niego, a gdy mamy problem w narządach wewnętrznych ból poczujemy dopiero, gdy zacznie on wpływać na powięź, powodując niefizjologiczne warunki jej pracy.

Na niewłaściwe jej funkcjonowanie może wpływać wiele czynników np. uraz, przeciążenie, brak ruchu, stres, niewłaściwe nawodnienie, dieta lub zaburzenia snu. Wówczas tworzą się tzw. densyfikacje, czyli zrosty powięziowe, wpływające na niewłaściwe przenoszenie wektorów napięć w organizmie, co w konsekwencji powoduje przeciążenie określonych partii powięziowych i ból.

Na szczęście powięź ma właściwości plastyczne. Jest podatna na odpowiedni bodziec terapeutyczny, którym w tym wypadku jest połączone działanie mechaniczne i termiczne.

Często poprzez pracę na powięzi możemy wpłynąć na wiele niedogodności organizmu, takich jak:

  • bóle,
  • brak pełnego zakresu ruchu,
  • drętwienia,
  • mrowienia,
  • obrzęki i wiele innych.

Prawidłowe znalezienie przyczyny zrostów powięziowych nie jest jednak proste i wymaga konsultacji z fizjoterapeutą specjalizującym się w tego typu terapiach, ponieważ przyczyna problemu wcale nie musi być w miejscu bólu !!!

Zapraszamy na konsultację

Rehabilitacja Częstochowa