Czy wiesz że, określono ponad 70 typów bólu głowy ?
Co oznacza, że ból bólowi nie równy i ta sama objawami migrena nie jest migrenowym bólem głowy u koleżanki z pracy.
Diagnostyka bólu głowy
Niestety ocena i dokładna diagnostyka przyczyny bólu głowy jest skomplikowanym procesem składającym się z wieloetapowych badań obrazowych, badań naczyniowych (przepływowych) oraz neurologicznych. W związku z tym wielu z nas usłyszy, że nasz ból to po prostu migrena czy napięciowy ból głowy, na podstawie zgłaszanych objawów oraz częstości występowanych dolegliwości.
Rozwińmy te nazwy, co tak naprawdę się pod nimi kryje:
Migrena
objawia się bólem jednej półkuli głowy, któremu najczęściej towarzyszą wcześniejsze „aury” (są to objawy neurologiczne jak np. drętwienie twarzy, zawroty głowy czy mroczki przed oczami). Dokuczają także wymioty, światłowstręt, dźwiękowstręt, nadwrażliwość na zapachy oraz senność. Ból rozwija się dosyć szybko i trwa nawet do 72 godzin. Charakterystycznie w mowie potocznej zamiast migreny jest „trzydniówka”.
Napięciowe bóle głowy
związane są z zaburzeniem krążenia żylnego naczyń mózgu, dające nieprawidłowy przepływ w zatokach mózgu. Uściślając zatoki płynowe są przestrzeniami utworzonymi między ścianami opon mózgowych - przede wszystkim opony twardej. Najważniejszą funkcją opon mózgowych oprócz funkcji ochronnej mózgu jest przekazywanie informacji w obrębie czaszki i rdzenia kręgowego, stąd cały obszar głowy jest dotknięty migrującym bólem. Obszar bólu to czoło oraz szczyt głowy/z tyłu głowy wchodzący za ucho.
Leczenie migreny i napięciowego bólu głowy
Czy oprócz farmakoterapii występuje inna metoda leczenia w walce z dokuczliwym bólem głowy?
Istnieje.
Jest nią terapia kranio – sakralna ważna część osteopatii, w której terapeuta poprzez nakładanie rąk w ściśle określonych miejscach czaszki, a także całego ciała wspomaga poprawę stanu zdrowia.
Jej filozofią jest używanie bardzo lekkiego nacisku rąk, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Terapia osteopatyczna w leczeniu migreny i bólu głowy
Główne obszary oddziaływania oraz efekty terapii kranio – sakralnej:
- przywrócenie prawidłowego obiegu płynu mózgowo-rdzeniowego w systemie komór mózgu, wodociągu mózgu w integracji z rdzeniem kręgowym,
- ocena ewentualnych ograniczeń w szwach czaszki, w kierunku poprawy ruchomości kości czaszki,
- diagnostyka mobilności i sprawności ośrodkowego układu nerwowego, w tym napięć struktur łącznotkankowych, które znajdują się w głowie, do których należą: sierp mózgu, sierp móżdżku, namiot móżdżku oraz przepona siodła tureckiego. Wszystkie te struktury przyczepione są do kości czaszki i oddziałują na siebie wzajemnie,
- ocena i terapia opony twardej, która rozciąga się od czaszki do kości krzyżowej, stąd współwystępowanie dolegliwości kręgosłupa,
- znalezienie restrykcji powięziowych i ich rozluźnianie, zarówno w systemie powięzi przebiegających podłużnie w całym ciele jak i tych przebiegających poprzecznie. Powięź jest tkanką tworzącą kontinuum, łączących wiele nawet oddalonych od siebie struktur.
Efekty stosowania tej metody pracy:
- niwelowanie bólu głowy,
- poprawa mobilności stawów skroniowo – żuchwowych, w tym bruksizmu,
- usprawnianie pracy nerwów czaszkowych,
- wspomaganie prawidłowego krążenia naczyniowego oraz cyrkulacji płynu mózgowo- rdzeniowego,
- drenaż mózgu, jego odżywienie,
- stymulowanie i poprawa sił witalnych oraz wspomaganie samoleczenia.
Osteopatia, a w tym terapia cranio – sakralna wypełnia terapeutyczną lukę między fizjoterapią, a psychologią. Pochyla się nad obszarem do tej pory „niczyim”, dając ulgę tym, którzy wiele lat borykają się z bólami głowy.