O ergonomii pracy nie mówi się zbyt często. Niby wszyscy wiemy jak prawidłowo się schylać, siedzieć, ale rzadko kto stosuje się do tych zaleceń. Do czasu...
Kiedy zaczyna nas boleć kręgosłup, zaczynamy odczuwać dyskomfort, jest nam trudno wysiedzieć przy stanowisku pracy. Również trudniej jest, zmienić wtedy złe nawyki, które do tej pory stosowaliśmy.
Nawyki warto zacząć zmieniać, zanim kręgosłup zacznie boleć
Miejsce pracy biurowej i jego ergonomia
Ustawienie miejsca pracy biurowej następuje w 3 obszarach:
- dopasowanie krzesła
- ustawienie wysokości stołu
- rozmieszczenie narzędzi pracy na stole
Na co zwrócić uwagę przygotowując stanowisko pracy:
SIEDZENIE
Siedzenie powinno być przede wszystkim wygodne i mieć odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, szczególnie w części lędźwiowej. Gdy go nie ma możemy zakupić tzw. półwałek lędźwiowy czy nakładkę na fotel (również do samochodu). Ważne jest też ustawienie oparcia na ręce oraz głębokość siedziska.
MONITOR i KLAWIATURA
Monitor oraz klawiatura powinny być ustawione w taki sposób, aby nie wymuszały nieprawidłowych pozycji np. wyciągania głowy do przodu lub pochylania jej. Zawsze powinniśmy siedzieć na wprost monitora.
Jeśli bardzo lubimy zakładać nogę na nogę, zastanówmy się, czy aby nie nakładamy ZAWSZE np. prawej nogi na lewą i postarajmy się zmieniać to ułożenie.
Klawiatura powinna być możliwie płaska oraz nienachylona, tak aby nie męczyć stawów nadgarstkowych.
RUCH
Nasze stawy a szczególnie kręgosłup nie lubią bezruchu. Co godzinę powinniśmy zrobić 5 minutową przerwę aby się poruszać.
Poruszaj wszystkimi stawami. Przejdź się, nie zapominaj, że kręgosłup rusza się do przodu (zgięcie) jak i do tyłu (wyprost), a nasza głowa wysuwa się w przód, jak i potrafi cofać się w tył (tworzy się wtedy drugi podbródek)
Jeśli praca wymaga częstego schylania się w celu np. podnoszenia przedmiotów, rób to na ugiętych nogach tak, aby zmniejszyć obciążenie działające na odcinek lędźwiowy.
Dbając o stosowanie się do powyższych zasad, organiczasz ryzyko wystapienia bólu kręgosłupa.
Lepiej przeciwdziałać niż leczyć.