Ostroga piętowa niesie za sobą ból, dyskomfort i całodniowe utrudnienia w chodzeniu. Z każdym dniem funkcjonowanie staje się bardziej uciążliwe.
Stan ten może pojawić się:
- po różnego typu kontuzjach
- przy płaskostopiu
- w wyniku źle dobranego obuwia
- przy ograniczonym w stawie skokowo-goleniowym ruchu zgięcia grzbietowego
- a także przy nadwadze
Jak dochodzi do powstania ostrogi piętowej?
Przyczyną powstawania ostrogi piętowej jest długotrwałe zapalenie rozcięgna podeszwowego. W większości przypadków problem ostrogi piętowej wynika z zastojów płynów ustrojowych. Przy jakiejkolwiek aktywności normalne jest, że powstają mikro urazy i w konsekwencji tego stany zapalne. Z kolei brak cyrkulacji płynów w rejonie stanu zapalnego, powoduje brak gojenia się tkanek. Na rozcięgnie podeszwowym w miejscu przyczepu do kości piętowej dochodzi do odkładania złogów wapniowych, a z kolei ich nagromadzenie powoduje powstanie wyrośli kostnej na kości piętowej, którą nazywamy ostrogą piętową.
Jakie objawy występują przy ostrodze piętowej?
Objawem ostrogi piętowej jest występujący podczas chodzenia, ból pod piętą lub z tyłu pięty. Gdy stan ten trwa dłużej, ból może występować także w spoczynku. Charakterystyczne są dolegliwości przy pierwszych krokach rano, od razu po przebudzeniu i wstaniu z łóżka.
Jak pozbyć się bólu przy ostrodze piętowej?
Bardzo skutecznym zabiegiem, który ma na celu zlikwidowanie ostrogi piętowej i jej dolegliwości jest fala uderzeniowa. Terapia ta odnosi duży sukces u pacjentów zmagających się z objawową ostrogą piętową, czy chronicznym zapaleniem rozcięgna podeszwowego.
Fala uderzeniowa ma na celu regenerację tkanek, poprzez poprawę mikrokrążenia i metabolizmu tkanek, a także redukcję napięcia tkanek, czyli zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Każdy zabieg falą uderzeniową jest dobierany indywidualnie do pacjenta. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad gdzie sprawdzamy, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, takich jak:
- ostre stany pourazowe
- zaawansowana osteoporoza
- choroby nowotworowe
- stany gorączkowe
- ostre stany zapalne
- rozrusznik serca
- ciąża
Jak wygląda terapia falą uderzeniową?
Technika aplikacji fali uderzeniowej jest podobna do techniki wykorzystywanej w zabiegach z użyciem ultradźwięków. Na ciało pacjenta (pietę) nakłada się żel. Potem ruchami okrężnymi przesuwamy aplikator. Bardzo ważne jest, aby „uderzenia” aplikować w miejsca bolące, dlatego podczas zabiegu dużą rolę odgrywa współpraca z pacjentem. Ilość zabiegów falą uderzeniową wynosi od 3 do 5 z przerwą pomiędzy zabiegami od 3 dni do tygodnia. Po zakończeniu zabiegu zalecane są ćwiczenia rozciągające łydki, oraz rozluźnianie rozcięgna podeszwowego.
Terapia falą uderzeniową przynosi spodziewane efekty. Wysoko oceniana skuteczność terapii niesie za sobą dodatkowe korzyści. Jeden z najważniejszych, to fakt, że nie obciąża organizmu, jak ma to miejsce podczas stosowania środków farmakologicznych, aby zadziałać przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto może uchronić przed koniecznością podjęcia interwencji chirurgicznej, a w przypadku sportowców czas powrotu do treningów jest szybszy niż w przypadku innych metod leczenia.