Wkładki na płaskostopie Częstochowa
Płaskostopie podłużne rozpoznajemy w bardzo prosty sposób: stawiamy mokrą stopę, choćby na kartce papieru, na której zaobserwujemy płaską odbitkę stopy
Po śladzie widać, że w momencie jej stawiana na podłożu, łuk podłużny stopy spłaszcza się lub całkowicie zanika. Często tej przypadłości towarzyszy dodatkowo koślawość kolan lub koślawość tyłostopia. Możecie to zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Stopa płaska podłużnie często objawia się bólem podeszwy stopy. Dokucza on szczególnie w trakcie chodzenia, a ponieważ boli, to chcąc ten ból złagodzić, zaczynamy nieprawidłowo chodzić. Po prostu znajdujemy taką pozycję ułożenia stopy, która w największym stopniu pomaga nam zniwelować odczuwalny ból.
Co zrobić kiedy odczuwamy ból spowodowany nieprawidłową postawą ciała?
Odczuwając ból całkowicie zmieniamy mechanikę chodu. To z kolei rzutuje na staw kolanowy i biodrowy, a stąd już prosta droga do nadmiernego obciążenia kręgosłupa, następnie odczucia bólu i ostatecznie nieprawidłowej postawy ciała.
Co w takiej sytuacji zrobić?
Możliwości są następujące:
- skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który najpierw zniweluje nieprawidłowości postawy,
- codziennie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutę, które wzmocnią ciało i wpłyną na funkcjonowanie pozbawione bólu
- dobrać odpowiednią wkładkę ortopedyczną, która zabezpieczy prawidłowe ustawienie stopy.
Dotyczy to oczywiście dorosłych.
Z dziećmi to zupełnie inna sprawa, ale o tym innym razem