Długotrwały stres, nieergonomiczne stanowisko pracy oraz brak codziennej porcji ruchu, niestety nie przechodzą bez echa. Ciało wyraźnie odczuwa efekty panoszenia się stresu w organizmie, a nam wysyła sygnały dające znać, że nie jest tak, jak powinno być.
Czasem są to niepozorne bóle pleców w odcinku piersiowym kręgosłupa, zaczynające się od kłucia i przychodzi w trwały, nawet spoczynkowy, ból. Możliwe jest odczuwanie ściskania w pasie, „ścisk brzucha”, który daje o sobie znać poprzez wzdęcia, zaparcia, zaburzone trawienie pokarmów i gorszy metabolizm pożywienia.
Dodatkowo możesz zaobserwować:
- drętwienia kończyn górnych,
- osłabienie siły rąk,
- silne dolegliwości bólowe stawów barkowych,
- zaburzenia ciśnienie krwi,
- zastoje naczyniowe,
- obrzęki limfatyczne,
- problemy ginekologiczne: nieregularny cykl miesiączkowy, bóle podbrzusza, infekcje,
- duszności, nieregularny oddech, niemożność głębokiego, spokojnego oddychania.
Aby temu zapobiec, najlepsza jest profilaktyka. Wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na ćwiczenia relaksująco- rozciągające.
Oto skuteczny zestaw ćwiczeń na ból kręgosłupa:
1. Pozycja z podparciu na rękach i na stopach, tzw. deska
Połóż się na podłodze. Podnieś się na rękach. Rozstaw ręce na szerokości barków i wyprostuj. Złącz stopy. Wyprostuj nogi i plecy. Operzyj się wyłącznie na dłoniach i palcach stóp.
Utrzymaj tą pozycję przez 20 sekund. Powtórz 5 razy.
3. Klęk podparty – wersja druga
Uklęknij. Dłonie oprzyj na podłodze. Rozstaw je na szerokość barków. Palce zwróć do siebie. Lewą nogę wyprostuj w tył. Zegnij ramiona do pozycji pompki i jednocześnie unieś lewą nogę do góry.
">Wykonaj 20 powtórzeń na prawą i 20 na lewą stronę
5. Leżenie na plecach – wersja pierwsza
Połóż się na plecach. Prawą nogę ugnij w kolanie. Lewą utrzymaj wyprostowaną. Unieś biodra, jednocześnie unosząc wyprostowaną nogę w taki sposób, aby stanowiła przedłużenie pleców. Utrzymaj pozycję przez 3 sekundy. Ugnij wyprostowaną nogę i postaw na podłodze. Opuść biodra.
Powtórz ćwiczenie 20 razy z prawą i 20 z lewą nogą.
2. Klęk podparty - wersja pierwsza
Uklęknij. Rozstaw kolana na szerokość bioder. Dłonie oprzyj na podłodze. Rozstaw je na szerokość barków. Unieś w bok, zgiętą w kolanie nogę i utrzymaj pozycję przez 3 sekundy.
Wykonaj 15 powtórzeń prawą nogą i 15 lewą
4. Klęk podparty – wersja trzecia
Uklęknij trzymając stopy i kolana razem. Wyprostuj ręce i oprzyj o podłogę. Zbliż pośladki do pięt i jednocześnie schowaj głowę między ramionami.
Wykonaj to ćwiczenie 3 razy po 30 sekund.
6. Leżenie na plecach – wersja druga
Połóż się na plecach. Nogi ugnij w kolanach. Stopy oprzyj o podłogę. Unieś biodra do góry i utrzymaj tą pozycję przez 3 sekundy.
Powtórz ćwiczenie 20 razy.
Codzienne wykonywanie powyższych ćwiczeń pomoże zredukować napięcie tkanek, złagodzić usztywnienie ciała oraz zwykłe zmęczenie po całym dniu.
Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące wskazana jest konsultacja fizjoterapeutyczna.
Umów termin wizyty